Migrena

 

Migrena to jedna z częściej występujących chorób neurologicznych oraz pierwotnych bólów głowy, które nie są spowodowane innymi chorobami i mają napadowy charakter. Występuje u ok. 8% Polaków, z czego większość stanowią kobiety.


Charakteryzuje się napadowym, pulsującym bólem głowy (ból może objawiać się rytmem tętniącym zgodne z biciem serca, zarówno w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w spoczynku, przez co często ma charakter rozpierający lub rwący), w towarzystwie nadwrażliwości na hałas, zapachy i światło oraz nudności i wymioty. Ból lokalizuje się głównie jednostronnie, jest o umiarkowanym lub znacznym natężeniu, a nasila się w trakcie rutynowej aktywności fizycznej i silnych emocji.


Nadal nie znamy przyczyny powstawania migrenowych bólów głowy. Wśród tych o największym prawdopodobieństwie wymieniamy czynniki genetyczne. Prowokacją dla napadu migrenowego może być duża dawka stresu, przemęczenie lub wręcz nadmierny relaks, zmiana pogody, niedobór snu, ale także nieregularne posiłki i dieta, nad której wpływem na migrenę trwają od kilkudziesięciu lat badania.


Czy napad migreny da się przewidzieć?


U niektórych osób doświadczających bólów migenowych zanim pojawi się napad migrenowy może pojawić się szereg objawów neurologicznych, które ją zwiastują nazywa się je „aurą migrenową”. Są nimi: zaburzenia widzenia, drętwienia twarzy lub kończyn, zawroty głowy czy zaburzenia mowy. Nie trwają one długo zazwyczaj do kilkunastu minut.


Metody leczenia:
Podstawową metodą leczenia jest podawanie leków przeciwbólowych zawierających paracetamol, czy ibuprofen, w przypadku epizodów silnego bólu stosowanie leków wystawianych jedynie na receptę. Jednak przewlekłe stosowanie ww. środków może prowadzić do rozwinięcia bólu głowy z nadużywania leków przeciwbólowych, który jest trudny w leczeniu.


Leczenie niefarmakologiczne, obejmuje m.in. unikanie czynników wyzwalających bóle głowy (np. modyfikacja diety), terapię behawioralną (np. zarządzanie stresem, terapia relaksacyjna), czy prawidłową higienę snu i zimne okłady.


Leczenie żywieniowe:
Występowanie migreny zostało powiązane z obecnością niektórych związków w żywności. Zdarza się, że spożycie danego produktu spożywczego wywołuje migrenę, ale tylko w przypadku wystąpienia równolegle innego poza żywieniowego czynnika takiego jak na przykład silny stres. Nie istnieje specjalna lista pokarmów, która dałaby pewność, że konkretny produkt wywoła napad bólowy. Nie wszystkie osoby cierpiące na migrenowy ból głowy będą tak samo reagować na określony rodzaj żywności. Wyróżnia się jednak pewne produkty lub grupy produktów, które są najczęściej odpowiedzialne za wywoływanie migreny.


Tyramina


Występuje głównie w serach dojrzewających i pleśniowych (Cheddar, Emmentaler, Camembert, Brie, Blue, Mozarella, Parmezan, Roquefort) winach, piwach, w produktach zwierzęcych takich jak pepperoni, czy salami, ale także w rybach, tofu, sosie sojowym, koncentratach, wywarach mięsnych (w sosach lub zupach), dojrzałym awokado, bananach (przejrzałych), czekoladzie, figach (z puszki lub przejrzałych), przejrzałym bobie. Wszystkie spożywane produkty spożywcze i napoje, powinny być możliwie świeże (czyli jak najkrócej przechowywane) gdyż wtedy nie dochodzi w nich do wzrostu ilości tyraminy.


Czekolada
Może mieć wpływ na dolegliwości bólowe poprzez zawarte w niej związki fenolowe i inne substancje, mogą modyfikować przepływ krwi w mózgu.


Aspartam (E951)
Jest powszechnie stosowanym słodzikiem i może znajdować się w produktach typu light, ciastkach, cukierkach bez cukru, gumach do żucia bez cukru.


Kofeina
Osoby regularnie pijące kawę mogą mieć napad migreny na skutek zaburzenia stałego rytmu spożywania kofeiny lub spożycia jej w nadmiernych ilościach np. przy równoczesnym spożyciu leków zawierających kofeinę. Oprócz kawy kofeina powszechnie występuje w napojach typu coca-cola, energetyzujących, mocnej herbaty, czy nawet kakao. Warto zwrócić uwagę, że napoje zawierające kofeinę mają również właściwości odwadniające.


Glutaminian sodu (E621), azotany, azotyny (E250, E252)
Glutaminian sodu może być użyty przy produkcji takich produktów jak chipsy, nachosy, krakersy, zupy i sosy w proszku, kostki rosołowe, buliony, mieszanki przyprawowe z dodatkiem glutaminianu sodu, gotowe dania, dressingi i ketchupy. Azotany i azotyny (E-250 i E-252) zawierają prawie wszystkie wędliny; szynki, kiełbasy i salami także bekon czy parówki.


Zasady ogólne


Podstawą diety w migrenie jest regularność posiłków i niedopuszczanie do uczucia głodu. Spadek poziomu glukozy we krwi u osób cierpiących na migrenę może wywołać napad bólu. Zaleca się spożywanie 4-5 posiłków o umiarkowanej obfitości. Należy pamiętać o spokojnym spożyciu pierwszego śniadania, a w razie głodu lub przesunięcia się pory posiłku warto mieć przy sobie zdrową przekąskę.
W zapobieganiu atakom migreny bardzo ważne jest odpowiednie, regularne nawodnienie organizmu. Należy pić 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. Ilość pitej wody należy zwiększyć w przypadku wysiłku fizycznego czy wysokiej lub niskiej temperaturze otoczenia.
Należy zachowywać zwyczajowy rytm dnia. Zbyt krótki czy też długi sen, dodatkowe obowiązki czy stres stanowią wyzwalacze napadów migreny. Bardzo ważny jest więc regularny, stały rytm snu. Zaleca się, aby spać nie mniej niż 7 godzin, ale nie więcej niż 9 godzin. Warto pamiętać o higienie snu, unikaniu oglądania telewizora, korzystania z komputera, smartfonu, czy innych urządzeń ekranowych przed snem oraz zadbanie o podobnej porę zasypiania każdego dnia.
Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanym natężeniu sprzyja zmniejszeniu częstotliwości i intensywności migren poprzez wpływ na regulację ciśnienia. Jednak należy wiedzieć, że napad migreny może wywołać zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
Należy pamiętać, że każdy z wymienionych produktów może być indywidualnie tolerowany, nie u każdej osoby z migreną wymienione produkty lub któryś z nich będzie wywoływał migrenę, należy zaobserwować działanie konkretnych produktów na organizm i ograniczać je w przypadku, gdy mają negatywne działanie.


Do produktów polecanych przy migrenie należą:
- Produkty krótko przechowywane
- Żywność niskoprzetworzona
- Produkty o niskim indeksie glikemicznym (produkty pełnoziarniste)
- Chude mięsa
- Oleje roślinne
- Jaja kurze

 

 

 

 

 

Michał Mossakowski - dietetyk sportowy wrocław, dietetyk kliniczny wrocław, wrocław dietetyk, wrocław dietetyk kliniczny, wrocław dietetyk sportowy, wrocław psychodietetyk, psychodietetyk wrocław, dobry dietetyk wrocław, insulinooporność dietetyk tyniec mały, hashimoto dietetyk tyniec mały, niedoczynność tarczycy dietetyk tyniec mały, trójbój dieta, pływanie dieta, mma dieta, mma dietetyk wrocław, dietetyk tyniec mały, dietetyk tyniec, tyniec mały dietetyk, dietetyk kliniczny tyniec mały, dietetyk sportowy tyniec mały, dieta biegacza, bieganie dieta, dietetyk siechnice, siechnice dietetyk, siechnice dietetyk kliniczny, dietetyk kliniczny siechnice, dietetyk sportowy siechnice, siechnice dieta, dietetyk bielany wrocławskie, bielany wrocławskie dietetyk