Kurcze mięśni

 

Skurcze mięśni muszą być rozpatrywane ogólnoustrojowo, w powiązaniu z całym układem nerwowym, układem kostnym a także szeregiem innych czynników, przede wszystkim biochemicznych, które dostarczają energii podczas danego skurczu.


Wyróżnić można dwa rodzaje włókien mięśniowych, które różnią się między sobą budową oraz funkcjonalnością. Pierwszym z nich są włókna wolnokurczliwe typu I, w których czas miedzy początkiem skurczu a uzyskaniem wartości maksymalnej jest dłuższy niż w szybkokurczliwych typu II. Zarówno I jak i II włókna pozyskują ATP w różnych szlakach metabolicznych. Komórki typu I przetwarzają to na drodze przemian tlenowych zaś komórki typu IIA na drodze przemian tlenowych i beztlenowych, natomiast komórki IIX tylko beztlenowych.

Zatem nasuwa się pytanie w jaki sposób powstają skurcze mięśni?

Otóż aby dokładnie poznać cały proces ich powstawania należy zgłębić wiedze na temat biochemii wysiłku fizycznego. W czasie spoczynku między aktyną i miozyną nie występują żadne połączenia, natomiast pobudzenie motoneuronu powoduje depolaryzację błony postsynaptycznej i powstanie potencjału czynnościowego. Następnie depolaryzacja ulega przesunięciu wzdłuż włókna mięśniowego, w konsekwencji dochodzi do uwolnienia jonów wapnia i wzrostu ich w sarkoplazmie, co aktywuje skurcz włókien mięśniowych. Jony wapnia zaczynają łączyć się z podjednostką C-troponiny i następuje odsłonięcie aktywnych miejsc aktyny. W kolejnym etapie powstają mostki poprzeczne, a ATP zaczyna przekształcać się do ADP i fosforanu. W ostatnim etapie dochodzi do przesunięcia głowy miozyny wzdłuż filamentu aktynowego i wsuwania się nici aktyny pomiędzy nici miozyny. Podsumowując skurcze mięśni pojawiają się w skutek zaburzenia koncentracji kationów i anionów w płynach ustrojowych organizmu prowadząc do wystąpienia specyficznych i patologicznych reakcji, które obniżają siłę skurczu, ale także uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności oraz jakichkolwiek ruchów w zakresie danej partii mięśniowej.

Można ponadto wyróżnić 4 rodzaje skurczów.


Skurcze ,,mimiczne’’ to takie podczas których dochodzi do samowolnych skurczów zwykle obejmujących małe partie mięśni. W większości odpowiada za to niedobór magnezu.

Drugim rodzajem są skurcze ,,zmęczeniowe’’, które powstają po długotrwałym jednostajnym wysiłku. Efekt ten wywołany jest obniżonym stężeniem wapnia.

Natomiast skurcze ,,izometryczne’’ należą do najbardziej bolesnych i dotyczą dużych partii mięśniowych, które pojawiają się zwykle w skutek odwodnienia i niedostatecznej podaży potasu.

Ostatnim rodzajem są skurcze ,,drgawkowe’’, które dotykają sportowców, głównie kulturystów. Przyczyna ich występowania jest odwodnienie i obniżona zawartość sodu w organizmie.

Warto przy tym temacie zgłębić wiedzę na temat kawy i jej wpływu na organizm, a dokładnie obalenia mitu odnośnie wypłukiwania magnezu. Na samym początku należy zacząć od tego, że kawa ma działanie diuretyczne i zwiększa wydalenie moczu, jednak nie wypłukuje magnezu, a wręcz przeciwnie jest nawet jego źródłem. Jak dowodzi wiele badań, umiarkowane picie kawy od 3 do 5 filiżanek dziennie dostarcza większa ilość magnezu w porównaniu do ilości jaką można wydalić wraz z moczem z organizmu. Jednak, należy podkreślić, że kawy nie należy traktować jako źródło głównego źródła tego pierwiastka. Należy zadbać o dostarczanie go poprzez spożywanie produktów takich jak: kakao, banany, wody wysokozmineralizowane i wiele innych.

 

 

 

 

 

 

Michał Mossakowski - dietetyk sportowy wrocław, dietetyk kliniczny wrocław, wrocław dietetyk, wrocław dietetyk kliniczny, wrocław dietetyk sportowy, wrocław psychodietetyk, psychodietetyk wrocław, dobry dietetyk wrocław, insulinooporność dietetyk tyniec mały, hashimoto dietetyk tyniec mały, niedoczynność tarczycy dietetyk tyniec mały, trójbój dieta, pływanie dieta, mma dieta, mma dietetyk wrocław, dietetyk tyniec mały, dietetyk tyniec, tyniec mały dietetyk, dietetyk kliniczny tyniec mały, dietetyk sportowy tyniec mały, dieta biegacza, bieganie dieta, dietetyk siechnice, siechnice dietetyk, siechnice dietetyk kliniczny, dietetyk kliniczny siechnice, dietetyk sportowy siechnice, siechnice dieta, dietetyk bielany wrocławskie, bielany wrocławskie dietetyk