Mity żywieniowe w gabinecie dietetyka - szczegóły ważniejsze od całokształtu
Obalanie mitów żywieniowych to nieodzowna część pracy dietetyka. Niestety pacjenci często przykładają większą wagę do nich, niż do całokształtu odżywiania.
Przeczytaj najnowszy wpis ;)
Kto nie słyszał żeby unikać ogórka z pomidorem?
Jest to jeden z wielu mitów żywieniowych krążących w obiegu. A skąd się biorą mity żywieniowe?
Przede wszystkim, w każdym takim stwierdzeniu jest ziarno prawdy. Problem polega jednak często na interpretacji i faktycznym zweryfikowaniu.
W przypadku klasyka, jakim jest ogórek i pomidor, sprawa dotyczy enzymu - askorbinazy, który jest zawarty w ogórkach (mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że występuje on też w innych warzywach). Kiedy potwierdzono wpływ powyższego enzymu na utlenianie witaminy C, temat podchwycono i od lat krąży w internecie.
Tylko, że problem tak na prawdę jest mało istotny. Same pomidory nie są najlepszym źródłem witaminy C (papryka ma jej znacznie więcej i jakoś o niej się nie wspomina). Więc jej powiedzmy - "utrata", nie zrobi dużej różnicy w przypadku zbilansowanej diety. Ponadto skropienie np. sokiem z cytryny (obniżenie ph), spowoduje, że efekt czynny askorbinazy zostanie praktycznie zniwelowany. Poza tym w żołądku pod wpływem kwasu, askorbinaza jest również rozkładana.
Koniec kropka. Mit obalony. Ale tak na prawdę chodzi mi o inny problem
Podczas wizyt, pacjenci zadają mi wiele pytań, które również opierają się na mitach z internetu. Często przysłania to problem globalny, czyli ogólnie złe nawyki żywieniowe.
Czy osoba, która codziennie pije dwie kawy latte, je słodycze i kupne obiady z marketu, powinna przejmować się czy nie łączyć ogórka z pomidorem? Raczej nie. Ale odnoszę wrażenie, że dla pacjentów są to niejednokrotnie ważniejsze tematy niż ich stan zdrowia i ogólna poprawa menu.
Skąd się to bierze? Niestety w większości ze strzępków informacji znalezionych w internecie lub zasłyszanych od znajomych. Np. osoba, która próbuje samodzielnie zmienić coś w diecie, w pracy jedząc sałatkę, słyszy od koleżanki, że tego ogórka z pomidorem jest niezdrowo łączyć. Bo tak gdzieś słyszała.
Prawda jest jednak taka, że w zmianie nawyków żywieniowych liczy się poprawa CAŁOKSZTAŁTU i edukacja. Zadbanie o spożywanie jakichkolwiek warzyw, picie dowolnej wody i uprawianie dowolnej aktywności. Miareczkowanie i rozdrabnianie się powoduje, że głowie powstaje chaos i najczęściej nie robi się niczego.
Jeśli nie chcesz samodzielnie mierzyć się z kolejnymi mitami i po prostu chcesz skorzystać z pomocy specjalisty - zapraszam
Umów się na wizytę lub skontaktuj się ze mną
Michał Mossakowski - dietetyk sportowy wrocław, dietetyk kliniczny wrocław, wrocław dietetyk, wrocław dietetyk kliniczny, wrocław dietetyk sportowy, wrocław psychodietetyk, psychodietetyk wrocław, dobry dietetyk wrocław, najlepszy dietetyk wrocław, insulinooporność dieta, hashimoto dieta, niedoczynność tarczycy dieta, trójbój dieta, pływanie dieta, mma dieta, mma dietetyk wrocław, skuteczna redukcja wrocław, odchudzanie dieta
Dodaj swój komentarz