Warzywa w diecie dzieci

 

Według aktualnych zaleceń, dieta dla dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia powinna zawierać aż5 porcji, czyli około 300g warzywkażdego dnia. To często wyzwanie dla rodziców…

Warzywa są źródłem m.in.błonnika pokarmowego, witamin i antyoksydantów.Nawyki, które ukształtują się w młodym wieku będą rzutowały na wybory żywieniowe w przyszłości.  

Ponadto, sposób odżywiania dziecka wpływa na:

- jego rozwój,

- samopoczucie,

- stan zdrowia, nie tylko aktualny ale i w przyszłości.

 

 

Jeśli Twoje dziecko nie przepada za warzywami, spróbuj wprowadzić w życie poniższe wskazówki:

 

  • Wprowadź w diecie dziecka tzw.zasadę 10 podań. Jeśli nie spróbowało ono danego produktu przynajmniej 10 razy (np. w różnych formach) nie można powiedzieć, że go nie lubi. Oznacza to, że warto spróbować podać dziecku dany produkt 10-krotnie, aby przekonało się czy na pewno za nim nie przepada. Zmiana formy oznacza, że zamiast podawać kilkakrotnie te same buraczki do obiadu, można zmiksować je w koktajlu, wycisnąć je z innymi warzywami jako sok, dodać do ciasta na naleśniki czy do hummusu. Liczy się tutaj różnorodność.

 

  • Wprowadź zasadękontrolowanego wyboru i angażowania – dajesz dziecku wybór np. pomiędzy dwoma różnymi warzywami i możliwość podjęcia decyzji. Zaangażowanie dziecka w wybory żywieniowe zwiększa szanse na akceptację danego produktu. Przykładowo- zamiast zapytać, czy chce kalafiora do obiadu, lepiej zapytać, czy woli spożyć na obiad gotowanego kalafiora, czy surówkę z jabłka i marchwi. Drobna manipulacja ale skuteczna!

 

  • Zaangażuj dziecko dowspólnego przygotowywania różnych posiłków. To zachęci je do próbowania nowych potraw, w których mogą odkryć nowe smaki i nieznane dotąd produkty. Wspólne przygotowanie kolorowych kanapek, figurek lub obrazków, może być świetną zabawą i formą spędzania wspólnie czasu. W Internecie znajdziesz wiele inspiracji, na różnego rodzaju atrakcyjne figurki i obrazki, przygotowane z udziałem warzyw.

*Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie posiłku w formie szwedzkiego stołu. Rozkładając różne produkty na stole, dajemy dziecku wybór i możliwość stworzenia swojej wymyślonej kanapki (łączy się ze wskazówką nr 2😉).

 

  • Nie kieruj się swoimi upodobaniami.To, że Ty czegoś nie lubisz, nie znaczy, że Twoje dziecko musi mieć takie same preferencje smakowe. Pamiętaj, żepreferencje dziecka się zmieniają. To, że kilka miesięcy temu, nie chciało spożyć danego produktu, nie oznacza, że za chwilę go nie polubi.Cierpliwość to podstawa.

 

  • Dziecko bierze przykład z otoczenia.Staraj się, by w posiłkach przygotowywanych w domu zawsze były warzywa.Buduj i pielęgnuj zdrowe nawyki całą rodziną. Dzieci są bardzo spostrzegawcze w tych sprawach!

 

  • Unikaj nagradzania dziecka czymś słodkim za zjedzenie warzyw!Nagroda w postaci ulubionej czekoladki, czy cukierków, sprawia, że u dziecka wytwarza siękonkretna zależność: słodkie = dobre, a warzywo = przykry obowiązek (po którym będzie słodka nagroda). Takie postępowanie, niestety przyczynia się do budowania złej relacji z jedzeniem warzyw, na całe życie!Jedzenie warzyw to normalna czynność, która nie wymaga nagradzania.

 

Powyże wskazówki mogą pomóc Ci w rozszerzaniu diety Twojej pociechy. Spróbuj wykorzystać je wszystkie, a zobaczysz jak pozytywny będzie efekt :)

 

Michał Mossakowski – dietetyk dziecięcy, dietetyk w żłobku