Czytanie etykiet produktów - klucz do zmiany nawyków
Zmiana nawyków żywieniowych nie należy do prostych zadań.
Oto jedna z metod, która może Ci pomóc już od najbliższych zakupów :)
Czytanie etykiet produktów – klucz do zmiany nawyków żywieniowych
W kwestii zdrowia, często słyszy się górnolotne hasła, takie jak:
„Zmień swoje nawyki na zdrowe”, „Zacznij uprawiać jakiś sport”, „Zacznij się ruszać”, „Popraw swoje odżywianie”..... i tak dalej.
Załóżmy, że czujemy potrzebę zmiany i jesteśmy zmotywowani. Tylko co dalej? Jak mamy to zrobić? Jak zmienić nawyki na zdrowe?
Niestety nie ma na te pytania jednoznacznej odpowiedzi.
Zdrowe nawyki żywieniowe, to cały zbiór aktywności i wyborów, które zapewnią nam szeroko pojęte zdrowie.
Nie da się zmienić swoich nawyków tu i teraz. Jest to pewien proces, w którym zastępujemy jedne automatyzmy, innymi. Czasem trwa to krócej, a czasem dłużej.Oczywiście najważniejsze - nie wszystko na raz. Zdecydowanie warto skupić się na zmianie jednego, konkretnego nawyku.
Dobrym pomysłem na rozpoczęcie zmiany, jest czytanie etykiet produktów spożywczych.
Co to ma wspólnego ze zdrowym odżywianiem?
- Widząc skład produktu, zastanowimy się czy jest dla nas dobry i jak może wpłynąć na nasze zdrowie,
- Porównując dwa podobne produkty, wybierzemy ten lepszej jakości,
- Nauczymy się dokonywać wyboru, czy dany produkt (np. batonik) jest nam w ogóle potrzebny i energia którą nam dostarczy,
- Bez dokonywania drastycznych zmian, polepszymy jakość naszej diety,
- Nauczymy się robić świadome zakupy, a jest to mały, lecz bardzo istotny krok do zmiany!
Na co zatem zwracać uwagę czytając etykiety?
- cukier – często pojawia się różnymi nazwami wprowadzając w błąd lub sugerując jego „zdrowszą” wersję. Np. fruktoza, cukier brązowy, syrop z agawy, miód piekarski, koncentrat soków zagęszczonych. Ponadto warto zwrócić uwagę na ilość cukru ogółem w produkcie. Powinno być to napisane w tabeli na etykiecie.
- Tłuszcze nasycone i trans – ich zawartość wymieniana jest w tabeli wartości odżywczych (trans nie zawsze). Im mniej w produkcie, tym lepiej. Tłuszcze te są silnie powiązane z ryzykiem powstania chorób układu krążenia.
- Ilość energii dostarczanej przez produkt (kcal/100g) – niektóre produkty reklamowane są jako „o obniżonej zawartości tłuszczu” lub „o obniżonej zawartości cukru”. Często bywa niestety tak, że ich kaloryczność jest zbliżona (lub większa!) od produktu klasycznego.
- Sól (sód) – jej wysokie spożycie również należy do czynników zwiększających ryzyko powstania chorób metabolicznych. Nieświadome spożywanie nadmiernej ilości soli, może powodować hamowanie utraty wagi podczas redukcji. Im mniej, tym lepiej.
- Skład ogólny – potencjalnie im krótszy, tym lepszy. Większa ilość składników w produkcie może oznaczać jego niższą jakość i tym samym większe przetworzenie.
------
Mam nadzieję, że te kilka wskazówek, pomoże Ci zacząć zmieniać swoje nawyki na lepsze już od najbliższych zakupów
Michał Mossakowski - dietetyk kliniczny, dietetyk sportowy, psychodietetyk
Komentarze zostały wyłączone dla tego wpisu.