Michał Mossakowski

Lecytyna pomaga w seksie

Potencja seksualna w dużej mierze uzależniona jest od sprawnego funkcjonowania układu nerwowego. Z popędem płciowym związane jest klika mózgowych neuroprzekaźników, wśród których kluczową rolę pełni acetylocholina.

Jej wysoki poziom w mózgu i układzie nerwowym zapewnia odpowiednia podaż choliny, której najbogatszym źródłem w pożywieniu są wątroba, żółtko jaja i kiełki pszenicy. Dzienne zapotrzebowanie na cholinę wynosi ok. 300-400mg, jednak w wyniku stresu, często towarzyszącego codziennemu życiu, podaż tego składnika powinna być zwiększona przynajmniej dwukrotnie. Z tego tytułu cennym uzupełnieniem diety może okazać się lecytyna , która oprócz choliny zawiera jeszcze inny niezwykle ważny składnik pokarmowy - inozytol obficie występujący w płynie nasiennym. 100g spermy zawiera ponad 50mg inozytolu.

Cholina, będąca składnikiem lecytyny jest także niezbędna do wytwarzania tyroksyny - jednego z hormonów tarczycy wpływającego m.in. na pobudliwość seksualną. Sprawnie funkcjonujący gruczoł tarczowy zapewnia szybką przemianę materii, zapobiega nadwadze i spadkowi sił witalnych. Do właściwego funkcjonowania gruczołu tarczowego niezbędny jest także jod, którego największe ilości występują w produktach pochodzenia morskiego, a także także białko, witaminy grupy B, oraz witamina E i C. Dieta ze zwiększoną podażą białka podnosi we krwi poziom aminokwasu tyrozyny, z którego produkowana jest tyroskyna. W diecie warto więc uwzględniać więcej produktów białkowych, szczególnie ryb morskich, a także produktów będących cennym źródłem potrzebnych tarczycy witamin (wątroba, zarodki pszenne, drożdże piwne, zbożowe przetwory pełnoziarniste, brązowy ryż, orzechy, rośliny strączkowe).

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Psychiczne przyczyny zaburzeń erekcji

W wielu przypadkach zaburzeń erekcji u mężczyzn wyklucza się tło organiczne (zmiany naczyniowe, zaburzenia hormonalne) co pozwala diagnozować rozwój impotencji o charakterze psychogennym.

czytaj więcej

Antyoksydanty chronią męskość

Stres wolnorodnikowy w istotny sposób może przyczyniać się do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu narządów płciowych. W wyniku aktywnego działania cząstek rodnikowych dochodzi do uszkodzeń w ...

czytaj więcej
POKAŻ